
Całoroczna dieta zawodowego kulturysty +100kg
towar niedostępny
Opis
Całoroczna dieta zawodowego kulturysty +100kg
Jeżeli podejmujemy decyzję o rozpoczęciu systematycznych treningów w celu zbudowania większej masy ciała i wzmocnienia mięśni, musimy zdawać sobie sprawę z jednej, najważniejszej kwestii. Nie wystarczą same ćwiczenia na siłowni, nawet gdyby wykonywało się je codziennie, przez kilka godzin. Trening siłowy bez wsparcia dietetycznego nie przyniesie oczekiwanych efektów. Mało tego, brak odpowiedniej diety może nawet wywołać odwrotny skutek do zamierzonego.
Odżywianie kluczem do sukcesu
Najważniejsze to uświadomienie sobie, że stosowanie prawidłowej diety dopasowanej do naszej aktywności i celów, to podstawa sukcesu. Inną sprawą jest już właściwe jej ułożenie. Niestety ta czynność przysparza często wszystkim wiele problemów, ponieważ nie każdy zna się na zasadach zdrowego odżywiania i nie każdy wie, jakie produkty powinien spożywać, aby przyspieszyć np. przyrost mięśni.
Najłatwiejszym sposobem jest oczywiście poradzenie się specjalisty. Niektórzy trenerzy są w stanie w sposób fachowy i kompleksowy nie tylko poprowadzić cały trening, ale również opracować dla nas konkretną dietę.
Istnieją jednak pewne ogólne prawidłowości, dotyczące żywienia kiedy aktywnie trenujemy.
Woda jest ważnym składnikiem diety,
Woda
Stanowi ona ważny składnik nie tylko diety kulturysty, ale każdej innej. Aktywuje ona bowiem większość procesów, które zachodzą w ciele człowieka. Przy treningu siłowym kwestia ta ma jeszcze większe znaczenie. Powinno się wówczas wypijać około 3 do 5 litrów zwykłej, niegazowanej wody dziennie.
Węglowodany
Stanowią one podstawowe źródło energii dla organizmu. Ta z kolei jest niezwykle potrzebna podczas wysiłku fizycznego, gdyż odbudowuje włókna mięśniowe, czyli przyczynia się do procesu regeneracji. Dodatkowo, dostarczane w odpowiedniej ilości uniemożliwiają spalanie białka, które jest przecież niezbędne do budowania mięśni.
Białko i tłuszcze
Ciężko byłoby wyobrazić sobie budowanie muskulatury bez udziału białka. To dzięki niemu możemy liczyć nazwiększenie objętości mięśni i przyrost masy. Dzienne zapotrzebowanie na te związki to około 25-30 procent kalorii.
Bardzo ważne są również tłuszcze, ale te „dobre”. Dostarczają one niezbędnej energii i umożliwiają proces regeneracji organizmu. Najlepiej, kiedy stanowią około 15-20 procent kalorii, które codziennie spożywamy. Nie więcej!
Witaminy i minerały
To kolejne składniki, które są wręcz niezbędne przy treningu. Przede wszystkim regulują i wspomagają metabolizm. Ich niedobór może prowadzić do bardzo poważnych konsekwencji. Należy więc dbać o ich regularne dostarczanie, gdyż zapotrzebowanie na te składniki jest bardzo duże.
Pamiętajmy również, że lepiej jest spożywać więcej posiłków, ale w niewielkich ilościach, niż ograniczać się do trzech, często obfitych porcji. Dobrze zbilansowana dieta naprawdę działa cuda.