Ile białka dziennie powinno znaleźć się w Twojej diecie? Sprawdź, jak dobrać dawki do poziomu aktywności!
Ile-białka-dziennie-powinno-znalezc-sie-w-Twojej-diecie-Sprawdz-jak-dobrac-dawki-do-poziomu-aktywności

Chcesz zmaksymalizować efekty treningu? W Twojej diecie nie może zabraknąć wysokiej jakości białka, ponieważ to właśnie ono odpowiedzialne jest za budowę mięśni! Co więcej, wspomaga organizm w regeneracji i korzystnie wpływa na samopoczucie. Ile białka dziennie należy spożywać, by zapewnić ciału jego optymalną ilość?

Kluczowe znaczenie białka

Dlaczego białko jest takie ważne? To właśnie z niego zbudowana jest niemal każda komórka ludzkiego organizmu. Ciało potrzebuje go nie tylko ze względu na mięśnie, ale i organy, tkankę łączną czy kości. Co ważne, białko składa się z aminokwasów endogennych i egzogennych – tych drugich organizm nie potrafi syntezować sam, dlatego konieczne jest spożywanie ich w posiłkach. Odpowiednia ilość tego ważnego składnika powinna być dostarczana regularnie, ponieważ ciało nie ma zdolności do jego magazynowania. Ile białka dziennie należy spożywać i gdzie znaleźć wartościowy budulec?

Białko pochodzenia zwierzęcego i roślinnego

Gdzie znaleźć wartościowe białko? Jest ono obecne zarówno w produktach pochodzenia zwierzęcego, jak i roślinnego. Do jego dobrych źródeł należą między innymi jajka, mięso, ryby, produkty mleczne czy rośliny strączkowe. Doskonałym sposobem na suplementację wysokiej jakości budulca są również odżywki białkowe, chętnie stosowane przez sportowców i osoby aktywne. Ile białka dziennie powinno znaleźć się w diecie?

Ile białka dziennie?

To, ile białka dziennie należy uwzględnić w diecie, zależy przede wszystkim od trybu życia i poziomu aktywności. W przypadku osób nieaktywnych przyjmuje się, że minimalna podaż białka powinna wynosić 0,8 g na kilogram masy ciała. Liczne badania wskazują jednak, że optymalna ilość jest nieco wyższa i wynosi 1,2–1,5 g/kg masy ciała. W przypadku osób aktywnych zapotrzebowanie na białko jest wyraźnie większe. Zazwyczaj zaleca się spożycie 2–2,5 g/kg masy ciała. Taką rekomendację potwierdzają wyniki licznych badań, dlatego podaż o tej wartości powinna być odpowiednia dla większości osób.

Ile białka dziennie – o czym warto pamiętać?

W doborze optymalnej diety kluczową rolę odgrywają również czynniki indywidualne. Pamiętaj jednak, że z ilością białka w diecie nie należy przesadzać! Zbyt wysoka podaż obciąża metabolizm oraz nerki. W przypadku stosowania jadłospisów bogatych w białko bardzo ważne jest spożywanie odpowiedniej ilości płynów – najlepiej wody. Wspomoże to organizm w usuwaniu szkodliwych produktów przemiany materii.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony

olimpiafit suplementy odżywki spalacze tłuszczu kreatyna białko masa siła bcaa, witaminy i minerały treningi ćwiczenia podnoszenie ciężarów

.
Sklep internetowy od home.pl