
O kreatynie słyszał prawdopodobnie każdy, kto przynajmniej w minimalnym stopniu interesował się suplementami diety. Sięgają po nią wszyscy, od doświadczonych sportowców, po początkujących bywalców siłowni.Ta odkryta w XIX wieku substancja może zdziałać cuda, ale jedynie wtedy, gdy jest prawidłowo stosowana. Sprawdź, jak powinno się brać kreatynę, żeby uzyskać optymalne rezultaty.
Czym jest kreatyna?
Zacznijmy od tego, że kreatyna nie jest czymś sztucznie stworzonym. To jeden ze związków chemicznych, będący aminokwasem, który występuje w każdym organizmie zwierzęcym. W głównej mierze znaleźć ją można w mięśniach, które w języku greckim określane są mianem „kreas”. Jak można się łatwo domyślić, właśnie stąd pochodzi nazwa „kreatyna”.
Dzienne zapotrzebowanie ludzkiego organizmu na opisywany aminokwas jest bardzo niskie i wynosi około 2 gram przy wadze 70 kilogramów. Wszelkie braki są więc z łatwością, samoczynnie uzupełniane. Jeżeli jednak dążysz do zwiększenia swojej siły i wytrzymałości, niezbędnym jest dodatkowe zaopatrzenie swojego organizmu. Możesz dostarczać kreatynę poprzez częste spożywanie rozmaitych mięs takich jak wieprzowina bądź ryb typu dorsz, czy tuńczyk. Na dłuższą metę jest to trudne i nie dość efektywne rozwiązanie, dlatego warto uzupełnić swój jadłospis o właściwe suplementy diety. Na rynku dostępnych jest multum produktów zawierających kreatynę.Najlepsze z nich, a ponadto sprawdzone i skuteczne znajdziesz w ofercie naszego sklepu.Ponadto przy każdym z keratynowych artykułów znajdziesz opis, jak powinno się go brać.
Na czym polega rola kreatyny w organizmie?
Rola kreatyny polega w głównej mierze na produkowaniu, a właściwie odnawianiu cząsteczek ATP. Skrót ten oznacza adenozynotrójfosforan, ale z wiadomych przyczyn pełna nazwa jest rzadko stosowana. Wracając do sedna, cząsteczki ATP odgrywają główną rolę w produkcji energii.To właśnie dzięki nim „chce Ci się ćwiczyć”. Jeżeli będziesz je dostarczać w odpowiednich, rozsądnych ilościach znacznie zwiększą Twoje możliwości wysiłkowe. W głównej mierze mowa o maksymalizacji czasu trwania i intensywności treningów. Co więcej, kreatyna odgrywa istotną rolę podczas regeneracji mięśni. Bez niej proces ten jest wręcz niemożliwy, ale nadmierne stosowanie może przynieść skutek odwrotny od założonego. Właśnie dlatego, zanim sięgniesz po kreatynę, przeczytaj, jak powinno się ją brać, aby osiągnąć wymarzony efekt bez skutków ubocznych.
Jak brać kreatynę?
Odpowiadając na pytanie, jak brać kreatynę, pierwszą, fundamentalną zasadą jest zapoznanie się z zaleceniami producenta. Nie istnieje jedna, odgórna metoda, która dotyczy wszystkich suplementów diety tego typu. Sprawa wygląda wręcz przeciwnie - wiele zależy od konkretnego produktu oraz indywidualnych uwarunkowań. Najczęściej jednak kreatynę stosuje się w cyklach trwających od 4 do 8 tygodni. Powtarza się je 2 do 4 razy w roku, przy czym takie kwestie najlepiej ustalać z trenerem personalnym albo lekarzem.