Czy duże dawki witaminy C powodują kamicę nerkową?
Czy duże dawki witaminy C powodują kamicę nerkową?

Czy duże dawki witaminy C powodują kamicę nerkową?

 

W rzeczywistości jest wręcz odwrotnie

Dr. William J. Mc.Cormick już w 1946 roku udowodnił, że askorbinian zapobiega tworzeniu się kamieni nerkowych

Co więcej jego spisane w postaci artykułu dowody zostały potwierdzone przez profesora Emanuela Cheraskina z Uniwersytetu w Alabamie. Cheraskin wykazał, że witamina C hamuje powstawanie kamieni szczawianowycha inni badacze raportowali iż:

… Nawet jeśli pewna część obecnych w moczu szczawianów to efekt metabolizowania kwasu askorbinowego, przyjmowanie dużych dawek witaminy C nie zwiększa ryzyka formułowania się w nerkach kamieni szczawianowych…

W dużym badaniu (na Harvardzie) stwierdzono, że pacjenci, którzy ze względu na duże spożywanie witaminy C (więcej niż 1,5 g dziennie) znaleźli się w najwyższym kwintylu, byli mniej narażeni na kamicę nerkową niż przedstawiciele grup w najniższych kwintylach (kwintyl to parametr statystyczny).


TU KUPISZ WITAMINA C TiB, czyli kwas l-askorbinowy

Doktor Robert F. Cathart powiedział kiedyś:

… Stosowanie megadawek witaminy C rozpocząłem w 1969 roku. Kiedy więc przeczytałem, że askorbinian powinien wywoływać kamicę nerkową, miałem w ręku dowody na obalenie tej tezy. I to na podstawie tych dowodów przepisywałem swoim pacjentom (i nadal kontynuowałem) ogromnych dawek witaminy C.

Szacuję, że w 2006 roku poleciłem je 25 000 osób i żadna z nich nie miała problemów z kamieniami.

Wyjątkiem okazała się dwójka pacjentów, którzy zmniejszyli dzienną dawkę do 500 miligramów.  Kiedy jednak ponownie podniosłem im dozę witaminy C i zaleciłem suplementację magnezu i witaminy B6, ślady kamicy nerkowej zniknęły, co pozwala mi twierdzić, że to zbyt mała ilość witaminy C była powodem ich powstania.

No i na koniec słynne pytanie:

Dlaczego Linus Pauling zmarł na raka, skoro przyjmował tak dużo witaminy C?

Doktor Linus Pauling (dwukrotny Noblista jakby co) był rzecznikiem stosowania megadawek witaminy C, i zmarł na raka prostaty w 1994 roku.

Doktor Charles G. Moertel z Mayo Clinic, krytyk Paulinga i stosowania kwasu askorbinowego również zmarł w 1994 roku z powodu raka (wykryto u niego chłoniaka). Doktor Moertel dożył 66 lat, z kolei doktor Pauling dożył 93 lat.

Tego rodzaju porównania to suche fakty i to my powinniśmy zdecydować, czy brać, czy nie brać witaminy C. Oczywiście są jeszcze inne okoliczności, które warto rozważyć, gdy decydujemy się już na takie porównania. Mianowicie, czy oba raki są podobnie statystycznie złośliwe. Jednak chłoniak jest moim zdaniem bardziej złośliwy. Ale z kolei Pauling przesiedział lata w laboratorium nad odczynnikami chemicznymi, to raz, a dwa, że zaczął przyjmować witaminę C stosunkowo późno, gdyż po 60. Czy miał już wtedy raka?

Jednak badania wskazują na fakt, że wśród pacjentów z zaawansowanym stadium raka  niedobory witaminy C są bardzo powszechne …z kolei pacjenci z niskim stężeniem witaminy C w osoczu żyją krócej.

 

Przy okazji:

Czy witamina C zwęża tętnice i może być przyczyną miażdżycy?

Doktor Cathart twierdzi, że witamina C hamuje proces tworzenia się blaszek miażdżycowych. Niestety niektórzy krytycy ignorują informacje, że zgrubienie ścian tętnic przy braku blaszek miażdżycowych to tak naprawdę znak ich wzmocnienia i lepszej ochrony przed pęknięciem.

Gokce, Keaney, Frei i ich współpracownicy podawali pacjentom witaminę C przez 30 kolejnych dni, mierząc przepływ krwi przez tętnice. Co ciekawe przepływ zwiększył się o niemal 50% już po pierwszej dawce. Stan ten utrzymał się po miesięcznej kuracji.

A ciśnienie?

Randomizowane, podwójnie ślepe badanie, kontrolowane badanie placebo, wykazało, że witamina C obniża ciśnienie krwiu osób z nadciśnieniem tętniczym.

Dlaczego więc nie stosuje się jej na pełną skalę?

Należy samemu odpowiedzieć sobie na to nietrudne pytanie.

 

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony

olimpiafit suplementy odżywki spalacze tłuszczu kreatyna białko masa siła bcaa, witaminy i minerały treningi ćwiczenia podnoszenie ciężarów

.
Sklep internetowy od home.pl