Arnold Schwarzenegger radzi odc.3 i 4

Arnold Schwarzenegger radzi odc.3 i 4

Przedstawiam kolejny-3 odcinek z cyklu "Arnold Schwarzenegger radzi": Jak zwykle-po lekturze, zapraszam do dyskusji na poruszony temat!!!

ODŻYWIANIE

Szczególnie ważne dla rozwoju mięśni są produkty z dwóch pierwszych grup(patrz odć.3). Nie należy jednak zaniedbywać węglowodanów i tłuszczy, które są również niezbędne dla podtrzymywania podstawowych funkcji organizmu. Należy też zastąpić cukier rafinowany, przez miód. Należy unikać ciastek oraz konserwowych produktów na korzyść świerzych owoców i warzyw. Uwagi te dotyczą również osób, które chciałyby zrzucić nadmierną wagę.

Ponadto, jeżeli naprawdę chcemy uzyskać duży przyrost mięśni, powinniśmy wiedzieć, że tajemnicą szybkiego uzyskania(masy)wagi jest obok prawidłowo ustawionego programu ćwiczeń, wysokoproteinowa i wysokokaloryczna dieta. Organizm potrafi efektywnie zużytkować (przyswoić) 30-50g proteiny(białka)jednorazowo. Aby więc dostarczyć organizmowi większej ilości białka należy jeść 6 mniejszych posiłków dziennie zamiast 3 dużych. Mniejsze ilości pożywienia są łatwiej przenoszone przez system trawienny i nie obciążają żołądka. Prawidłowo ustawiona dieta ukierunkowana na szybkie uzyskanie wagi powinna zawierać ponad 500kalorii oraz 300g białka dziennie(rozłożonych na 6 posiłków). Należy zachować między posiłkami 2,5 godziny przerwy.

Oto kilka praktycznych porad, które powinniśmy stosować aby osiągnąć zamierzony cel(przyrost wagi)w krótkim czasie:

1.Zabierać drugie śniadanie do pracy. Najlepiej kanapki z mielonej wołowiny, jajek, masła labo sera.
2.Używać wyłącznie pelnopszennego lub żytniego chleba albo pumpernikiel.
3.Jeżeli jesteśmy łodni między posiłkami-należy jeść.
4.Owoce są również wysokokaloryczne i dostarczają dodatkowo witamin i minerałów.
5.Używaj majonezu, oleju, sałaty, przyprawiając tym kanapki, sałatę, warzywa.
6.W dniu, w którym trenujemy zabieramy dodatkową proteinę w płynie:odżywka białkowa(proteina)lub-2 szklanki mleka,1/2 szklanki odtłuszczonego mleka, 1/2 kubka lodów-zmiksować w mikserze.
7.Rozplanujmy konkretny czasokres spożywania posłków. Nigdy nie opuszczajmy posiłków albo przekąsek.
8.Oto przepis na przekąski z użyciem twarożku, które pomagają zwiększyć wagę ciała:

a.ok.20dkg twarożku z puszką soku+owoc
b.twarożek zmiksować z owocami z puszki lub kompotu albo świerzymi,
c.twarożek zmiksować z torebką orzeszków

9.W celu właściwego utrzymania poziomu wody w organizmie(gdy mocno się pocimy)możemy przygotować sobie następujący płyn i uzupełniać nim ubytki wody podczas treningu:do 1-go litra wody(ciepłej)wycisnąć 1 cytrynę oraz dodać 3 łyżki miodu.

RODZAJ ĆWICZEŃ

W rozwijaniu mięsni stosować należy trzy podstawowe rodzaje ćwiczeń:

I-ćwiczenia górnych częsci ciala-dla rozwoju ramion, klatki, barków i mięsni pleców,

II-ćwiczenia dolnych części ciała-dla rozwoju mięsni ud i łydek oraz wzmocnienia bioder

III-ćwiczenia mięśni brzucha dla ściśnienia stonowania i umięsnienia talii oraz poprawienia ogólnego wyglądu(sylwetki). Należy stanąć przed lustrem i podzielić je na trzy częsci: górne, śrdokowe i dolne. Każda część jest równie ważna jak pozostałe. Są ludzie, którzy myślą, że powinni pracować tylko nad klatką piersiową i ramionami. Są oni w błędzie, gdyż każda partia wymaga takiej samej uwagi jak pozostałe. Mięśnie brzucha potrzebne są do ochrony życiowo ważnych organów, łączą ciało wzmacniająco. Mięśnie grzbietu są zaś potrzene do podnoszenia nogami. Wszystkie mięśnie są w ciele ważne. Łydki liczą się tak samo jak biceps. Wielu kulturystów przegrywa zawody z powodu zbyt słabo rozwiniętych łydek.

Podzielić więc trzeba swoje ciało na 3 części, biorąc pod uwagę ww.spostrzeżenia i trenować z równym zapałem. Nie są istotne indywidualne problemy w rozwoju-mamy wykonywać ćwiczenia na wszystkie trzy części. Jeśli jesteśmy wiotcy i otłuszczeni to należy zmniejszyć wagę poprzez ćwiczenia oraz stosowanie niskowęglowodanowej i zredukowanej kalorycznie diety. Jeżeli mamy niedowagę, to powinniśmy oprócz ćwiczeń stosować dietę wysokoproteinową i wysokokaloryczną. Jeśłi waga jest w normie, wtedy należy wykonywać ćwiczenia na wszystkie trzy grupy w jednym programie. Natomiast w diecie większą uwagę zwrócić na produkty białkowe.

Przedstawiam kolejny-4 odcinek z cyklu "Arnold Schwarzenegger radzi":

BEZPRZYRZĄDOWE ĆWICZENIA

Idealną drogą do rozpoczęcia kulturystyki są ćwiczenia bezprzyrządowe. Kładą one solidne podwaliny(podstawy) do dalszych treningów kulturystycznych. Dużą ich zaleta jest to, że nie wymagają kosztownego klubowego wyposażenia, gdyż można wykorzystać do nich meble oraz ciężar własnego ciała. Ponadto ćwiczenia te pozwalają zdobyć lepszą koordynację, wzmacniają mięśnie i układ krążenia oraz gwarantują dobre samopoczucie. Progresywne, bezprzyrządowe ćwiczenia włączają do swojego treningu najlepiej zbudowani kulturyści na świenie wykonując je przed rozpoczęciem treningu z ciążarami albo,gdy podróżują i nie mogą dostać się do klubu. Ćwiczenia te pomagają budowac kształt mięśni, dają rzeźbe i tworzą rodzaj mięśni, które dają ciału wygląd jak rzeźba greckiego boga. Po raz pierwszy ćwiczenia te dadzą odczucie "napompowania"w mięśniach. Wystepuje ono wtey, gdy np. wykonujemy dużą liczbę pompek. To czucie nazywane"napompowaniem"(nabiciem)powinno być stosowane dla rozwoju mięśni. Ćwiczenia bezprzyrządowe w wielu przypadkach są odpowiednikiem ćwiczeń wykonywanych ze sprzętem i dają podobny efekt. Np. pompki są odpowiednikiem wyciskania sztangi leżąc, wykonywanie pompek na rękach, odpowiada wyciskaniu sztangi zza karku. Jeżeli położymy drążek między dwoma krzesłami w poprzek i podciągniemy się(z prostym ciałem)-efekt będzie podobny, jak przy wiosłowaniu sztanga w opadzie. Ćwiczenia te mogąbyć wykonywane w domu bez drogiego sprzetu. Program taki powinniśmy wykonywać od2 do 6 miesięcy, w zależności od początkowego stanu fizycznego oraz tempa rozwoju. Po tym czasie można pewnie rozpocząć treningi w klubie.

UWAGI DO PROGRAMU ĆWICZEŃ

Wybór pory dnia do treningu uxzależniony jest od rozkładu zajęć(nauka, praca). Pora treningów nie jest istotna. Można robić postepy bez względu na to kiedy trenujemy. Należy jednak przestrzegać dwóch zasad związanych z treningiem:

1.Należy rozpoczynać ćwiczenia 2 godziny po zjedzeniu posiłku, kończyć zaś przynajmniej 1 godzinę przed posiłkiem.
2.Około 2 godziny przed ćwiczeniami starać się coś zjeść wtedy poziom energii bedzie wyższy.Należy unikać jedzenia podczas treningu.

ODZIEŻ

Ubiór treningowy powinien być wygodny z uwzględnieniem pogody. Jeżeli pogoda jest ciepła można ćwiczyć w krótkich spodenkach. Podczas sni chłopdniejszych należy się ubrać cieplej, ale wygodnie i luźno, aby nie krępować ruchów. Ćwiczyć należy w takim ubraniu, które pochłania pot. Najlepsza jest bawełna. Natomiast tworzywa sztuczne nie wchłaniają dobrze potu. Dużo osób trenuje w ubraniu nylonowym, gdyż chcą oni ładnie wyglądać. Jest to dużym błędem, świadczącym o złej motywacji jeżeli zaczynamy martwić się, jak wygląda ubranie, gdy trenujemy. Jest rzeczą oczywista, że ubranie treningowe winno być zawsze czyste(często prane).

Jeżeli zamierzamy mocno się pocić dla zrzucenia wagi to powinniśmy ubierać się warstwami. Osobiście preferuję trening w kilku ubraniach. Próbuję zauważyć specyficzne częsci ciała, które są opóźnione lub zaniedbane(np. łydki). Chcę je "zdemaskować"więc muszę na nie cały czas patrzeć. Kiedy zorientowałem się, że moje łydki są wątłe, obciąłem kalesony żeby je ciągle widzieć. Jest to dla mnie dodatkowy bodziec do bardziej gorliwego trenowania tych mięśni.

Wiele osób robi odwrotnie, ukrywa swoje słabe punkty co jest bardzo złym nawykiem. Przed zawodami zawsze trenowałem w klubie bez koszulki, ponieważ natychmiast gdy siadałem zauważałem swój brzuch;mówiłem sobie wtedy:"poczekaj minutę Arnold, ty nie możesz iść rywalizować z takim brzuchem-z taką iloiścią tłuszczu. Miałem wtedy dodatkowy bodziec aby trenować przy mojej diecie. Jest bardzo ważne abyśmy uczynili słabe strony-słabymi,wtedy będziemy starali się te mankamenty poprawić. Niech lustro będzie naszym upomnieniem.

C.D.N

OPRACOWAŁ(ORYGINAŁ)STEFAN POLIS

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony

olimpiafit suplementy odżywki spalacze tłuszczu kreatyna białko masa siła bcaa, witaminy i minerały treningi ćwiczenia podnoszenie ciężarów

.
Sklep internetowy od home.pl